پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷
۲۰ ذیقعدهٔ ۱۴۴۰
۹ اوت ۲۰۱۸
شماره 4995

​استاندار در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار: یک رسانه وابسته نمی تواند در تقویت مردم سالاری درست عمل کند

گیلان امروز، رقیه ابراهیم زاده اصلی- مراسم گرامیداشت روز خبرنگار با حضور دکتر سالاری،استاندار گیلان، دکتر فاضلی مدیرکل ارشاد، معاونین، آقای خرسندی مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان و جمع زیادی از مدیران مسول نشریات،خبرگزاری ها و پایگاه های خبری، اصحاب مطبوعات و فعالین رسانه صبح روز هفدهم مرداد در مجتمع فرهنگی خاتم الانبیای رشت برگزار شد. در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد شهید صارمی و پاسداشت قلم به برخی از موضوعات و مشکلات جامعه خبری استان اشاره شد. تاکید بر عضویت در خانه های مطبوعات،حضور فعال در عرصه رسانه و مقابله با شایعات و موج سازی ها با ارایه اخبار درست از منابع موثق و همچنین به روز بودن در حوزه رسانه از جمله مطالب ارایه شده در این برنامه بود. در این مراسم چند تن از فعالان رسانه ای استان از جمله خانم ستوده و آقایان بشری،اسدی دوست،آبزن، و ضیابری نکته نظرات خود را بیان کرده و راهکارهایی برای کاهش مشکلات موجود ارایه دادند. نا گفته نماند که متاسفانه پرداختن به وضعیت نابسامان بیمه تکمیلی صندوق اعتباری هنر در سالی که گذشت و سال پیش رو مورد غفلت قرار گرفت. چون بسیاری از خبرنگاران و اعضای بیمه تکمیلی صندوق در سال ۹۷-۹۶مشکلات عدیده ای در مورد بارگذاری اسناد و مدارک پزشکی و دریافت هزینه های درمانی خود داشته اند و به همین دلیل دلسرد شده و سال جاری از ثبت نام در بیمه تکمیلی جا مانده اند! اما اگر شما گوش شنوایی پیدا کردید به ما هم خبر دهید،چون کسی پاسخگو نیست و عملا دولت الکترونیک به جای تسریع در این بخش موجب اتلاف وقت و هزینه و نارضایتی بسیاری از فعالین رسانه در استان شده است.

و اما اجرای موسیقی توسط هنرمندان گروه دیلمون و تقدیر نمادین از تعدادی فعالین رسانه ای از دیگر بخش های این برنامه بوده است.

گزارشی از این مراسم به نظرتان می رسد:

کسانی که بر کرسی عمومی تکیه می زنند باید با ابزار رسانه نقد شوند

دکتر سالاری، استاندار گیلان با تبریک روز خبرنگار گفت: با وجود مشکلاتی که در عرصه فعالیت خبری وجود دارد مثل مشکلات در عرصه‌های دیگر کاری (چون همه‌ی حوزه ها مشکلات خاص خودشان را دارند) اما کار شما از جهات مختلفی مهم است. انتخاب قریب به چهل سال پیشِ مردم، یعنی انتخاب جمهوریت و اسلامیت، نشان می دهد که رسانه یکی از ارکان مردم سالاری و دموکراسی است. در همه جای دنبا بحث رسانه آزاد و فعال مطرح است تا رسانه نقش جدی خودش را ایفا بکند. البته مسایل این حوزه بعضی به خود فعالین، بعضی به دیگران، بعضی به دولت و حکومت و بخشی دیگر به فرهنگ مردم بستگی دارد ولی جایگاه اصلی آن به نقش صاحبان و متولیان رسانه مربوط می‌شود. و هر چه رسانه آزادتر باشد امکان این که بتواند جمهوریت و مردم سالاری را تقویت کند بیشتر است و تردیدی در آن نیست. ما وقتی مدعی پایبندی به فریضه امر به معروف و نهی از منکر هستیم که خود مقدمه مردم سالاری دینی ماست. و از سوی رسانه‌ها مردم سالاری که در آن اخلاق حرف اول را می‌زند و چارچوب اخلاق و عدالت و مردم‌داری در آن هست باید رعایت شود.

استاندار ادامه داد: شاید یک جاهایی ما رفتیم به این سمت که دولتی‌ها به مردم بگویند چه بکنند و چه نکنند یعنی امر به معروف در حالی‌که مردم خودشان باید نسبت به هم امر به معروف داشته باشند. و در این تذکرات خود مردم نقش اساسی را دارند. اما نباید وابسته بود و باید وارسته بود. "وارستگی" یعنی شما قید و بندی بجز رسالت خودتان به مردم نداشته باشید. هر کمک و حمایتی به جامعه رسانه‌ای باید با حفظ استقلال حرفه‌ای و وارستگی باشد تا موجب وابستگی نشود. یک رسانه وابسته نمی‌تواند در تقویت مردم سالاری درست عمل کند.

استاندار ادامه داد: خیلی از راهکارها تا حدی پیش‌پا افتاده است و یا برای کوتاه مدت خوب است ولی ساز و کارهای رسانه‌های دنیا و تجارب آنها را باید مدنظر قرار دهیم تا استقلال رسانه نهادینه شود. گاه استقلال نهادینه شده و سازوکار و ضمانت اجرا برایش تعریف می‌شود. رسانه‌ای که حریمش حفظ بشود و ساختارمند باشد می‌تواند به جلو برود.و ما آمادگی داریم شما مسایل و نظرات مردم را به ما منعکس کنید.چون جامعه همیشه مهم است.و هر کس در هر جایگاهی هست نباید از انتقاد مردم در امان باشد. چون قضاوت با مردم است و کسانی که بر کرسی عمومی تکیه می‌زنند باید توسط شما و با ابزار رسانه مورد نقد قرار گیرند.

وی با تاکید بر اصحاب رسمی رسانه و اصحاب غیررسمی رسانه به عنوان شهروند خبرنگار گفت: زمانی جایگاه شما تمایز می‌یابد که اعتبار خبر شما بالاتر و عمق تحلیل شما بیشتر باشد. یعنی در رقابت با کسانی که هر از گاهی مطلبی را انعکاس می‌دهند باید بیشتر بکوشید و همچنین به نقش مهم رسانه در توسعه دقت بیشتری داشته باشید.

دکتر فاضلی: کیفیت از دل کمیت بیرون می آید

دکتر فاضلی، مدیرکل ارشاد گیلان نیز با ابراز خوشحالی از اینکه در یک ماه گذشته در حیطه برگزاری همایش های فرهنگی و رسانه ای و خبرگزاری‌ها ماه پر کار و پرخبری داشتیم گفت:

من به عنوان دبیر کارگروه مطبوعات کشور مشکلات خبرنگاران را حتما در معاونت مطبوعاتی و در حضور وزیر انعکاس خواهم داد.

وی گفت:از نظر کل مجوزهای صادر شده 176 نشریه داریم که 9 تای آن ها روزنامه است و اخیرا 2 هفته‌نامه و ماهنامه هم تقاضا کردند که روزنامه بشوند. از نظر چاپی نیز رده ششم هستیم. و فعلا با 9 روزنامه در رده هفتم هستیم. رتبه گیلان از نظر پایگاه خبری که 117 پایگاه خبری در استان داریم رتبه دوم کشور است. در جلسه‌ای هم که اخیرا در چالوس برگزار شد تاکید بر این بود که فعالان رسانه عضو خانه مطبوعات باشند چون خانه مطبوعات هویت صنفی رسانه و مطبوعات است. در ضمن همانطور که درخواست شده بود کمیته‌ای نیز از عکاسان خبری در خانه مطبوعات گیلان تشکیل می‌شود. و اما در مورد پیشنهاد راه‌اندازی سامانه‌ای از اطلاعات پیشکسوتان و فعالان رسانه‌ای استان تا سوابق افراد دست‌اندرکار مشخص شود باید بگویم سامانه کشوری است. و من در پاسخ به برخی ها که فکر می کنند دادن مجوز برای فعالیت رسانه ای باید کاهش پیدا کند باید بگویم که کیفیت از دل کمیت بیرون می‌آید. و در معنای رقابت است که شخص و کارش معلوم می‌شود.

دکتر فاضلی در مورد بیمه خبرنگاران خاطرنشان کرد که در سامانه مرتبط راهکار بیمه خبرنگاران مشخص شده و 67 رسته شغلی دارد. سه نوع بیمه‌ای هم که برای خبرنگاران مشخص کرده اند در سامانه آمده است. و دیشب نمایندگان فراکسیون مطبوعات با آقای وزیر جلسه داشتند، آقای مهندس کوچکی‌نژاد، رییس فراکسیون فوق هستند و قرار شد با اصلاحاتی راهکارهای لازم مطرح و تصویب شود. و معاونت قبلی مطبوعات یعنی آقای دکتر انتظامی الان مسوول گردش آزاد خبرها هستند. و من به نوبه خودم این نوید را به جمع حاضر می‌دهم که در این زمینه گام های خوبی برداشته خواهد شد.

خرسندی: فعالین رسانه ای در خانه مطبوعات عضو شوند

خرسندی، مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان نیز ضمن قدردانی از استاندار و مدیرکل ارشاد گفت:

امسال به‌جز این مراسم دو همایش بزرگ دیگر از جمله جشنواره ملی مطبوعات روز 14 تیر در منطقه آزاد انزلی با حضور دکتر نوبخت و همچنین هشتمین دوره جشنواره رضوی 28 مرداد با حضور مسوولین کشوری و استانی اینجا برگزار شد و در واقع این سومین همایش فرهنگی است که امسال از سوی خانه مطبوعات و دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله فرهنگ و ارشاد گیلان برگزار می‌شود.

وی افزود: چندی پیش خدمت آقای سلطانی فر، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد بودیم که خبر مسرت‌بخشی دادند در مورد تشکیل اتحادیه خانه های مطبوعات به ‌منظور برگزاری جشنواره دریای خزر که فراخوان آن نیز منتشر و توصیه می شود امسال با ارایه اثر در این جشنواره با موضوع دریای خزر و موضوعات شرکت کنیم. اما سال بعد یک مرحله مقدماتی در این استان برگزار کرده و سپس آثار منتخب را به آن جشنواره ارسال می‌کنیم که امیدواریم تمام جامعه رسانه‌ای استان حضور فعالی در این جشنواره داشته باشند.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان ادامه داد: آقای سلطانی برای عضویت در خانه مطبوعات کشور و استان تاکید داشتند. چون برای شناسایی اصحاب رسانه رسمی از این به بعد ملاک عضویت در خانه مطبوعات است. همچنین برای تمام کسانی که الان در سامانه الکترونیکی خانه مطبوعات ثبت‌نام کرده‌اند خبر خوشی داریم چون در آینده نزدیک بخشی از مسوولیت‌ها و حمایت‌ها از سوی خانه‌های مطبوعات قرار است پیگیری شود.

وی با بیان اینکه الان شیوه‌های اطلاع‌رسانی خیلی فرق کرده گفت: ما باید به روز باشیم و توصیه می‌کنم فعالان رسانه‌ای حتما در سامانه الکترونیکی خانه‌های مطبوعات ورود و با بارگذاری اسناد و مدارک و آثار ثبت‌نام کرده و با عضویت از مزیت‌های آن بهره‌مند شوند.

(لازم به ذکر است فعالان رسانه ای برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جشنواره خزر بدون مرز میتوانندبه آدرس: info@media-caspy.com

مراجعه کنند.)

تجلیل نمادین از تعدادی از اصحاب رسانه:

- از خانواده سه شهید: سید محمد اسحاقی ،مجید ثابت‌قدم و ابوالقاسم اخوان

- از خانواده مرحومان: محمد جوادی، موسی اکبری ،محمدتقی نیمافر و هوشنگ جهانگیری

- از پیش‌کسوتان مطبوعات: ابراهیم بهمن جلالی ،محمدکاظم شکوهی و اکبر مصطفوی

-از سه توزیع کننده نشریات در گیلان: اکبر جوانمرد، اکبر لطفی و علی محسنی

اولین نفری باشید که نظر میدهید.