شماره 4904
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
۳۰ رجب ۱۴۳۹
۱۶ آوریل ۲۰۱۸

​نظری اجمالی و گذرا درمورد ماشینهای وانت نیسان مجهز به جرثقیل در شهرها شکار پارک‌های ممنوعه

علی وحدتی

در اکثر کشورهای پیشرفته وقتی خودروی شهروندی درمکان غیرمجاز و ممنوعه پارک می‌شود، ما‌موران راهنمایی و رانندگی، اقدام به نصب قفلی روی چرخ جلوی سمت چپ آن می‌نمایند‌، زمانی که راننده خاطی می‌خواهد سوار خودرواش گردد، متوجه عمل خلاف پارک ممنوعه اش می‌شود. و لذا چون قادر به حرکت دادن ماشین اش نیست ناچارا" باید برود به دنبال تعیین تکلیف یا ترخیص آن. بدون اینکه تبعات جانبی در خیابان‌های شهر ایجاد گردد.

حالابیائیم همین پروسه پارک شدن اتومبیلها در شهرهای مختلف و در مکانهای ممنوعه درایران خودمان را پیگیری نمائیم....

1- قبل از هر چیز یک نفراز ماموران راهنمایی و رانندگی با در دست داشتن یک دستگاه تلفن همراه که بتواند از ماشینهایی که دراماکن ممنوعه پارک نمودند عکس گرفته، به همراه راننده یک وانت نیسان که مجهز به جرثقیل یا بالابر ماشینها است، در خیابان‌های شهر بالا و پائین می‌روند تا بتوانند شکار لحظه ها بکنند. بدیهی است حجم اتومبیل‌های درترّدد با خیابان‌های اکثرشهرهای مان به هیچ وجه سنخّیت ندارد و تعداد شان هم الحمدلله روزبه روز بیشتر و بیشتر می‌گردد، ترددّ مکّرر و یا متناوب این وانت‌های مجهز به جرثقیلها خود می‌توانند مزید بر علّت بوده باشند.

2- جابجایی خودروهای پارک شده دراماکن ممنوعه توسط وانت نیسانهای جرثقیل دار، قبل ازاینکه وانت مورد نظر خود را جهت انجام عملّیات جاکن نمودن اینگونه خودروها آماده نماید؛ تاآنرا به پارکینگ های از پیش تعیین شده ببرند ،انبوهی ازجمعّیت پیرامون صحنه ، آنهم با اظهارنظرات گوناگونشان تجمع می نمایند ،که خود این تجمعّات قبلا"هم درانجام عملّیات ماءموران و هم در روند رفت وآمد خودروهای درترّدد درخیابانهای تنگ و باریک اختلال بوجود می آورند.متاءسفانه مااکثرا" شاهد اینگونه صحنه ها درمواقع بروز حوادث غیر منتظره در کشور ازقبیل بعضی تصادفات یا آتش سوزیها وغیره بوده و یا هستیم.

3-با بالاو پائین بردن خودروی پارک شده و به دنبال کشیده شدن آنها توسط وانت های مربوطه، در مسیر خیابانها ،تا مقصد نهایی که همانا پارکینگ های مستقر درنقاط مختلف شهر است، خود قبلا" مزید برعلّت بوده،.زیرا با آن حجم عظیمی از ماشینها و خیابانهای محدود وباریک، مشکل نیز دوچندان می گردد، بگذریم ازاینکه صاحب خودروها درلحظات برگشت و برداشتن ماشینشان ،وقتی با فقدان آنها مواجه می شوند ؛ ناخودآگاه شوکی بر آنها وارد می شود, تا اینکه مغازه داران وساکنان آن منطقه همه باهم ؛خبر بردن خودرواش، توسط ماموران را به او بدهند و فرد خاطی تازه می فهمد الحمدلله ماشینش به سرقت نرفته است.

۴- آیا بهتر نیست مسئولین ذیربط کشورمان، همان رویه ای که در کشورهای پیشرفته جاری وساری است عمل نمایند؟ و با نصب قفلی برچرخ صاحبان خاطی اینگونه خودروها هم ازاتلاف وقت، هم از تجمّعات افراد به هنگام عملیات جمع آوری این خودروها درخیابانها ،وهم ازاجاره نمودن اماکن و گاراژهای عریض و طویل با قیمتهای نجومی خودداری نمایند.

۵-آیا بهتر نیست بجای اینکه این مکانها را محل دپو نمودن این خودروها نمایند؛ درعوض از آن ها به عنوان پارکینگ شهری استفاده شود ومردم به جای پارک نمودن خودروهایشان دراماکن ممنوعه، آنها را با خیالی آسوده در پارکینگ های شهری پارک نمایند؟ البته نه بطور رایگان بلکه در قبال پرداخت تعرفه ها، حداقل هم خیال آنها جمع می شود هم جلوی اینگونه شوهای خیابانی گرفته خواهد شد.