دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
۱۷ جمادی الاول ۱۴۴۰
۱۶ آوریل ۲۰۱۸
شماره 4904

​معاون صنایع دستی میراث فرهنگی گیلان خبرداد: درآمد بالغ بر 80 میلیارد ریالی فروش صنایع دستی در گیلان

گیلان امروز- معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت:در نوروز امسال میزان فروش صنایع دستی و هنرهای سنتی استان گیلان از مرز 88 میلیارد ریال ‌گذشت .

سلمان شاه محمدی با اشاره به برپایی هزارو 100 غرفه در قالب 75 نمایشگاه صنایع دستی در سراسر استان،به رشد45 درصدی میزان فروش این اقلام نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و اظهار کرد:درآمد حاصل از فروش صنایع دستی و هنرهای سنتی استان در نوروز امسال بالغ بر 88 میلیارد ریال بوده است .

وی هدف از برپایی نمایشگاه‌های متمرکز را معرفی هرچه بیشتر صنایع دستی گیلان بعنوان میراثی ارزشمند از نیاکانمان خواند و افزود: تلاش برای اشاعه فرهنگ بومی محلی موجبات آشنایی نسل کنونی و آینده را با فرهنگ و هنر گذشتگان فراهم می آورد .

شاه محمدی فعالیت بیش از 20 هزار هنرمند صنایع دستی در گیلان را گواهی بر ارج نهادن گیلانیان به میراث گذشتگان خود خواند و یادآور شد:در جهت صیانت از این میراث کهن،اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در سالهای اخیر کارگاه های آموزشی بسیاری برگزار کرده که زمینه اشتغال پایدار جوانان گیلانی در حوزه صنایع دستی را فراهم کرده است .

رشتی دوزی،لباس محلی،چادرشب بافی،خراطی،چوب تراشی،گره چینی،نازک کاری،منبت و معرق چوب، حصیربافی،بامبوبافی،مرواربافی،سفالگری،کاشی معرق،مینای خانه بندی،چلنگری،قلمزنی،گلیم بافی، جاجیم بافی، شال بافی، نمدمالی،جوراب بافی،عروسک بافی، قلاب بافی و … برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.