سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
۱۵ جمادی الاول ۱۴۴۰
۱۳ مارس ۲۰۱۸
شماره 4889

​ محمود یاوری: پول کی‌روشی دادیم، اما کی‌روشی عمل نکردیم


بخش ورزش- پیشکسوت فوتبال کشورمان معتقد است که فدراسیون فوتبال نتوانسته از حضور کی‌روش در ایران استفاده کند.

محمود یاوری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص روند آماده‌سازی تیم ملی فوتبال کشورمان برای مسابقات جام جهانی 2018 روسیه و بازی‌های دوستانه‌ای که در نظر گرفته شده است، گفت: به اعتقاد من کارلوس کی‌روش یک مربی برنامه‌ریز بسیار خوب است و آن‌طور که من می‌دانم، به باشگاه‌های بزرگی در دنیا که خودش ذی‌نفع نیست، برنامه سالانه می‌دهد. سرمربی تیم ملی ما با مربیان بزرگ دنیا کار کرده و خودش هم یک مربی بسیار بزرگ است.

وی افزود: با اینکه برنامه‌ریزی کی‌روش بهترین برنامه است، اما به نظرم ما نسبت به جام جهانی قبلی نتیجه بهتری نخواهیم گرفت. ما جام جهانی قبلی بازی خوبی مقابل آرژانتین انجام دادیم، اما آیا اکنون می‌توانیم مقابل مراکش که اولین و مهم‌ترین حریف ماست همان بازی را انجام بدهیم؟ مراکش ضعیف‌ترین تیم گروه ماست، اما آنها قهرمان آفریقا هستند. آیا می‌توانیم مقابل این تیم نتیجه‌ای که می‌خواهیم بگیریم؟ ما برای این بازی مهم باید آماده شویم.

پیشکسوت فوتبال کشورمان خاطرنشان کرد: من کاری به قرارداد کی‌روش و حاشیه‌های آن ندارم. این قراردادی است که نفرات قبلی فدراسیون بسته‌اند و افرادی که حالا هستند، مجبورند آن را ادامه دهند. با این حال ما باید برای کی‌روش امکانات و شرایط را فراهم کنیم که نزدیک به پایان قراردادش هستیم و نتوانستیم این کار را انجام بدهیم. مطمئن باشید کی‌روش بعد از جام جهانی به کشور دیگری می‌رود و آنجا از عدم امکانات ما، نداشتن همکاری با او و... صحبت خواهد کرد و این برای ما زشت است. ما در این چند سال پول کی‌روش داده‌ایم، اما کی‌روشی عمل نکردیم و نمی‌کنیم. یعنی مربی بزرگ و خوبی مثل کی‌روش را آوردیم، اما نتوانستیم از او استفاده کنیم.

یاوری در پاسخ به این سؤال که به نظرش هدایت تیم ملی را پس از کی‌روش باید به چه فردی با چه شاخصه‌هایی سپرد، اظهار داشت: من در مقام تصمیم‌گیری نیستم، اما به‌عنوان کسی که 60 سال در این فوتبال بوده، باید ببینیم که خودمان چه می‌خواهیم و چه چیزی برای ارائه داریم. باید دید چه امکاناتی می‌توانیم برای سرمربی تیم ملی فراهم کنیم و یک مربی بیاوریم که با این امکانات ما بسازد. امکان ندارد مربی بزرگ بیاید و با این امکانات ما بسازد. مربی بزرگ، برنامه بزرگ هم دارد و وقتی ما امکانات و برنامه کوچک داریم، نمی‌توانیم پابه‌پای او بدویم و زمین می‌خوریم. درست مثل بچه 14، 15 ساله‌ای که با انرژی می‌دود و بچه‌ای که تازه راه رفتن را یاد گرفته و اگر بخواهد پا به پای او بدود، زمین خواهد خورد. فوتبال ما پر است از استعداد و این درست که ما لیگ پویا و جوانی داریم و کی‌روش هم برای انتخاب بازیکن دست بازی دارد، اما همه چیز در فوتبال بازیکن نیست. بازیکن اگر امکانات و شرایط خوبی نداشته باشد، چه کار می‌خواهد انجام بدهد؟ ما می‌خواهیم در جام جهانی بازی کنیم و کسی کاری ندارد که ما امکانات نداریم، تحریم هستیم یا ... .

وی ادامه داد: من از حالا برای برنامه‌هایی که بعد از جام جهانی داریم، متأسفم. برای مشکلاتی که افشا می‌شود و آن زمان باید به خیلی از چراهای بعد از جام جهانی جواب بدهیم. رئیس فیفا معمولاً جایی نمی‌رود و به ورزشگاه برود. اینفانتینو خیلی خوش‌بین به ایران آمد، شرایط فوتبال ما را دید و قبطه خورد. چرا رئیس فیفا باید بیاید، برای ما تصمیم بگیرد و چرا باید این سؤال را از ما بکند که چرا خانم‌ها را به ورزشگاه راه نمی‌دهیم؟ این مسائل دیگر گذشته و باید این شرایط را شکست و از آن عبور کرد. چرا خانم‌ها نباید به ورزشگاه بیایند؟ چرا می‌گوییم همه جا فساد است و خانم‌ها نمی‌توانند بیایند؟ خب جلوی این فساد را بگیرید. از تلویزیون فرهنگ‌سازی کنید و شرایط برای این کار فراهم شود. چطور تلویزیون ما NBA، کشتی و وزنه‌برداری را پخش می‌کند و خانم‌ها می‌بینند و ایرادی ندارد و فسادی هم نیست، اما به ورزشگاه بیایند فساد شکل می‌گیرد؟

یاوری تصریح کرد: من اواسط دهه 30 بود که تازه هم نامزد کرده بودم، یکی از بازی‌های شاهین بود. خودم برای همسرم و خواهرم بلیت خریدم، به ورزشگاه آمدند و بازی را تماشا کردند. نباید با خانم‌ها چنین رفتاری کنیم. نباید با سد کردن راه آنها، شرایطی را به وجود بیاوریم که عقده‌هایی در جامعه ما به وجود بیاد.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.