شماره 4889
سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
۲۶ جمادی الثانی ۱۴۳۹
۱۳ مارس ۲۰۱۸

​ احتمال پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا


بخش اقتصاد- به گفته ی الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه، ایران می تواند در ماه می سال جاری به عنوان عضو جدید به اتحادیه اقتصادی اوراسیا که روسیه آن را رهبری می کند بپیوندد.

به گزارش تابناک به نقل از Russia Today، الکساندر نوواک که به طور مشترک ریاست کمیسیون بین دولتی ایران و روسیه را نیز بر عهده دارد اذعان کرده است که ''حرکت به سوی قرارداد موقت ایجاد منطقه ی آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا که در مرحله ی (نهایی) خود قراردارد به طور قطع روابط دوجانبه را بیش از پیش توسعه بخشیده و همکاری های مربوط به سرمایه گذاری را گسترش می دهد''.

این در حالی است که مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه پیش از این گفته بود که همکاری ها در خصوص ایجاد یک منطقه ی آزاد تجاری بین طرفین که از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده بود در حال به نتیجه رسیدن است.

لازم به ذکر است که بلوک اقتصادی اوراسیا بر اساس اتحاد بین نهادهای گمرکی کشورهای روسیه، قزاقستان و بلاروس در سال ۲۰۱۵ میلادی ایجاد شد و پس از آن ارمنستان و قرقیزستان نیز به این اتحادیه پیوستند. همچنین، در سال ۲۰۱۶ میلادی ویتنام نخستنین کشوری بود که در خارج از منطقه ی اقتصادی اوراسیا قرار داشت و به این اتحادیه ملحق شد. باید خاطر نشان گردد که اتحادیه اقتصادی اوراسیا با هدف حصول اطمینان از حمل و نقل آزاد کالاها، خدمات، سرمایه و کارگران بین کشورهای عضو ایجاد شده است.

افزون بر این، بیش از ۴۰ کشور و و سازمان بین المللی تا کنون تمایل خود را به امضای قرارداد تجارت آزاد با اتحادیه ی اوراسیا اعلام کردند که در این میان نام کشورهای چین، اندونزی و برخی کشورهای آمریکای جنوبی به چشم می خورد.