سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
۱۳ رجب ۱۴۴۰
۱۳ مارس ۲۰۱۸
شماره 4889

​ مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان: «شهدا» بزرگترین ایثارگران دوران خود هستند


گیلان امروز- مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، با اشاره به آیه «لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتّى تُنْفِقُوا مِمّا تُحِبُّونَ»، ایثار را به معنی انتخاب کردن دانست و یادآور شد: انسان ها بزرگ نخواهند شد؛ مگر اینکه انتخاب های بزرگ انجام دهند.

فیروز فاضلی،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان امروز ۲۱ اسفند در آیین اختتامیه نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایثار که در مجتمع خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد، با گرامیداشت روز حکیم نظامی گنجوی، گفت: وقتی تاریخ را مرور می کنیم می بینیم که انسان های بسیاری آمدند و رفتند، اما برخی ماندگار شدند.

وی هنر را عامل مانایی و ماندگاری انسان ها در طول تاریخ دانست و افزود:هنرمندان همواره مورد تحسین و تشویق جامعه قرار می گیرند، زیرا هنرمندان گنج آفرین هستند.

این مسئول فرهنگی،با اشاره به پیوند «حسن»، «عشق» و «حزن» در ادبیات سهروردی، تصریح کرد: هنرمند زیبایی را می بیند و شیفته آن می شود، اما این شیفتگی برای او درد می آفریند لذا هنرمند چشم حسن بین دارد و یک عاشق است و عشق حد فاصل حسن و حزن می باشد.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، جهان را زیباترین آفریده خدا و انسان را زیباترین مخلوق خدا در جهان دانست و خاطرنشان کرد: کسانی که در عرصه مدیریت فرهنگی کار می کنند باید قدردان شان و جایگاه هنرمندان باشند، زیرا هنرمندان سند و شناسنامه هویت ما هستند.

وی با بیان اینکه هنر «چگونه گفتن» است؛نه فقط «گفتن»، یادآور شد:فرهنگ ایرانی – اسلامی به زیبایی هر چه تمام تر در آثار نظامی گنجوی بروز و ظهور دارد و این شعار نامی مقدمه را با توحید و سپس مدح پیامبر(ص) آغاز می کند و معراج نامه را می سراید و در نهایت داستان خودش را می خواند؛گویی نظامی تفکر یک ایرانی مسلمان را طراحی کرده است.

فاضلی، با اشاره به آیه «لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتّى تُنْفِقُوا مِمّا تُحِبُّونَ»، ایثار را به معنی انتخاب کردن دانست و یادآور شد:انسان ها بزرگ نخواهند شد؛ مگر اینکه انتخاب های بزرگ انجام دهند و لذا آنانی که انتخاب های بزرگ کردند، روح بزرگی داشتند.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان،شهدا را بزرگترین ایثارگران دوران دانست و اضافه کرد: شهدا گذشتن از جان خود برای حفظ دین و کیان کشور را انتخاب کردند و برای شهادت صف می کشیدند. در واقع معنویت جبهه ها این ایثار را به همراه داشت و لذا این معنویت باید تقویت شود.

وی با اشاره به استقبال مخاطبان از فیلم «تنگه ابوقریب» در جشنواره فجر امسال،متذکر شد:تشنگی ایثار و شهادت هنوز در جامعه وجود دارد و باید زمینه های فرهنگی و هنری ترویج این فرهنگ غنی را فراهم کنیم. عرصه ایثار کار ایثارگونه می خواهد.

فاضلی،هزینه کرد در عرصه هنر را نوعی سرمایه گذاری دانست و گفت: کارهای فرهنگی و هنری باید مطابق با نیاز جامعه صورت گیرد و مادامی که نیازی نباشد، اثر معنادار نخواهد بود. به ویژه در زمینه چاپ و نشر کتاب نباید آماری برخورد کنیم، زیرا گاهی یک مفهوم مهم در انبوه کتاب ها گم می شود.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.