سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
۱۹ رجب ۱۴۴۰
۱۳ مارس ۲۰۱۸
شماره 4889

​ دکتر متقی‌طلب، رییس پارک علم و فناوری گیلان خبر داد: راه اندازی دهکده استارتاپی در مجتمع فشتام رشت


گیلان امروز، رقیه ابراهیم زاده اصلی- حدود چهارده سال از زمان فعالیت پارک علم و فناوری استان گیلان می گذرد. طی این مدت ضمن افزایش شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در پارک علم و فناوری گیلان، محصولات فناورانه خوبی تولید و قراردارهای مهمی در این حوزه منعقد شده است. از سوی دیگر مجموعه پارک علم و فناوری گیلان به ریاست دکتر مجید متقی طلب توانسته به گونه ای عمل کند که روز به روز مسئولیت های بیشتری به عهده بگیرد. از جمله این مسئولیت ها استقرار دبیرخانه شبکه پارک علم و فناوری کشورهای اسلامی در رشت، مسئولیت برگزاری فن بازار سراسری در تهران، مسئولیت برگزاری سراسری هفته پژوهش در تهران، هم تراز بودن با پارک های علم و فناوری سطح یک، ریاست کمیته راهبری خدمات الکترونیک استان گیلان، رياست شوراي اجرايي و مسئول دبيرخانه فن بازار جمهوري اسلامي ايران و برگزاري سه فن بازار تاكنون، ميزبان اولين جلسه مجمع عمومي دبيرخانه شبكه پارك هاي علم و فناوري كشورهاي اسلامي، رياست دبيرخانه هيات اجرايي منابع انساني اعضاي غير هيات علمي پارك هاي علم و فناوري مناطق ۱و ۳و ۵ كشور، تدوين سند راهبردي فناوري اطلاعات و ارتباطات استان گيلان است.

البته در هر حوزه ای نقد و انتقاد هم وجود دارد. دکتر متقی طلب با تاکید بر این که سوال کردن حق مخاطبان است می گوید:« اما سوال کردن نفی موضوع دیگری است در حالی که باید با مستندات صحبت کرد و سیگنال های درست داد.»

در ادامه با ذکر این نکته که اخیرا شایعاتی مبنی بر تغییر مدیریت در پارک علم گیلان شنیده شده است، گزارشی از نشست مطبوعاتی وی با خبرنگاران را می خوانید.

دکتر متقی طلب گفت: چندی پیش از قول مدیری در رسانه‌ای خواندم که (ما به جد سال آینده باید در مورد استارت تاپ‌ها برنامه دقیق داشته باشیم! که اگر این کار به‌طور مطلوب انجام نشود ما عقب‌ماندگی زیادی خواهیم داشت!)

حالا پس لازم است بگوییم در این مورد در استان گیلان دارای چه جایگاهی هستیم تا بعضی از دوستانی که می‌گویند پارک علم و فناوری با سابقه 14 سال چه‌کار کرده است بدانند. البته سوال بکنند و وظیفه ما نیز پاسخ دادن است اما طرح سوال نفی کمی مورد آزردگی است.

وی ادامه داد: پارک علم و فناوری گیلان از سال 82 کار خودش را آغاز کرد. آن موقع حتی یک‌جا برای افتتاح نداشتیم. با 600 مترمربع فضا در خیابان امام خمینی شروع کردیم. امروز در شبکه حمایتی ما در گیلان با قاطعیت می‌گوییم کسی نمی‌تواند ادعا کند که من طرح و ایده دارم اما جایی نیست که به من کمک بکند. اما کسانی با شیطنت از آن طرف آب مسایلی را مطرح می‌کنند که درست نیست. حتی به غیر از مراجعین بارها خودم افرادی را که صاحب طرح بودند دعوت کردم.

وی افزود: امروز 23 هزار مترمربع فضای کالبدی و 35 هکتار زمین برای ایجاد فضا داریم که البته برای گیلان نیاز است. اختصاص 35 هکتار زمین با کمک و حمایت دکترنوبخت و استاندار سابق نشان می دهد که. استان گیلان را بر مدار علم و فناوری می‌خواهیم توسعه بدهیم.

دکتر متقی طلب گفت: طبق آخرین آماری که من به عنوان عضو هیات امنای منطقه یک و منطقه پنج هفته پیش در جلسه هیات امنا مطرح کردم، (آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل، قزوین و زنجان و گیلان- منطقه یک هستند) 42 پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می‌کنند و تعداد شرکت‌های دانش بنیان در کشور هزار و 430 شرکت دانش بنیان عنوان کرد و گفت از این تعداد 50 شرکت دانش بنیان مربوط به پارک علم گیلان است. البته میانگین شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد کشور 34 است و این آمار در گیلان ¼ برابر بیشتر از میانگین متوسط کشوری است و این ها همه مربوط به پارک علم گیلان است.و انتقاد خود ما این است که چرا شرکت‌های دانش‌بنیان خارج از پارک علم و فناوری در گیلان کم هستند. و این نقدی است که ما داریم.

رییس پارک علم و فناوری گیلان از استقرار هفت درصد شرکت‌های فناور کل کشور در پارک علم و فناوری گیلان خبر داد و گفت: تعداد شرکت‌های فناور در کشور چهارهزار و 400 و در گیلان 312 شرکت است.

گفت: نکته بعدی صادرات است که براساس آمار رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان توسط پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور 214 میلیون دلار و این میزان در گیلان 925 /0 میلیون دلار است. در حالی که میانگین صادرات برای هر پارک و مراکز رشد در کشور 884/0 میلیون دلار است. همچنین ما با بانک توسعه اسلامی نیز قرارداد داریم. برخی می‌پرسند برگزاری جلسات با کشورهای اسلامی دیگر، چه نفعی برایمان دارد؟ خب فایده این ارتباطات در استان و در راستای علم و فناوری و تجاری سازی با توجه به آمار خودش را نشان می‌دهد. ظرفیت استان گیلان البته به مراتب بیشتر است، هرچند یک سری موانع قانونی هم در کشور هست.

وی خاطر نشان کرد: نکته بعدی این که چقدر شرکت دانش‌بنیان و شرکت فناور داریم. کل شرکت‌های فناور و مراکز رشد در کشور 4400 وتا است که این آمار در گیلان 312 است یعنی 7٪ شرکت‌های فناور کل کشور در گیلان هستند که به نسبت وسعت و جمعیت خوب است. تعداد شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم منطقه یک فناوری 683 تا است. تعداد پارک علم و تعداد شرکت فناور مستقر در پارک علم و فناوری گیلان 350 تا است. ما از نظر امکانات و موقعیت شاید با آذربایجان شرقی قابل مقایسه باشیم اما دوبرابر آنجا پارک علم داریم.

دکترمتقی طلب تصریح کرد: میزان حمایت‌های صورت گرفته از شرکت‌های مستقرنیز مهم است و خواهش من این است که سیگنال ها درست داده شود. علیرغم کمبود مالی در سال 96 در 6ماهه اول کمک ما به شرکت‌های فناور 2 میلیارد تومان است. و این که حمایت‌ها از سال 91 تا 96 یعنی از 729 میلیون تومان به دو میلیارد تومان رسیده است و سیر صعودی داشته خود نشاندهنده موفقیت پارک علم گیلان در راستای برنامه ها و اهداف پیش رو است.

در مقابل این حمایت ها، حمایت‌هایی هم از صندوق کارآفرینی امید، صندوق شکوفایی و معاونت علمی فناوری رییس جمهور پرداخت کردیم که 154/6 میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: و اما نکته مهم این است که در مقابل شش میلیارد حمایت مالی، 165 میلیارد تومان گردش مالی در شرکت‌های مستقر ما انجام شد مبتنی بر دانش و علم فناوری که توسط بچه‌های همین استان بود و هم در گیلان و هم در استان‌های دیگر استفاده می‌شود. این عدد غیر از صادرات ما است که اگر آن هم اضافه شود عدد بسیار بزرگتر می‌شود که نشان می‌دهد اقدامات مبتنی بر علم و فناوری چه‌قدر مهم و تاثیرگذار است.

وی گفت: حدود 12 میلیارد تومان کل تسهیلات و اعتبارات پرداخت شده از طرف ما بود که برای 915 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است (یعنی با سرانه هزینه ایجاد اشتغال 3/13 میلیون تومان). و باز این در حالی است که الان نرم کشور برای هر اشتغال حدود 300 میلیون تومان و یا برای هر اشتغال روستایی 75 میلیون تومان است.و این نشان می دهد که استان باید بر مبنای علم و فناوری هدایت بشود.

در گیلان ظرفیت‌های خوبی داشته و درهمه‌ی حوزه‌ها شرکت‌های فناور داریم. در کشاورزی، فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، الکترونیک، مواد، مکانیک، گردشگری، نانو و ارایه خدمات فنی مهندسی که البته شاید بیشتر شرکت ها در حوزه فناوری اطلاعات باشند که امیدواریم از این نظر در کشور بتوانیم به موقعیت خیلی بهتری برسیم

دکتر متقی طلب گفت: یکی از معضلات بزرگ ما الان که دست نیاز به سوی مسوولین دراز می‌کنیم این است که ما در گیلان کمبود فضا داریم و نمی‌توانیم پاسخگوی شرکت های فناور باشیم که ممکن است موجب گله‌مندی بشود. و امیدواریم هر چه زودتر بتوانیم زیرساخت های لازم را در زمینی که به پارک علم اختصاص یافته است آماده و آنجا را برای استقرار شرکت ها تجهیز و راه اندازی کنیم.

وی اضافه کرد: حمایت از تشکیل و توسعه شرکت‌های بزرگ صادراتی و شرکت‌های مدیریت صادرات از برنامه‌های مهم پارک علم و فناوری گیلان است نمونه آن راه اندازی کنسرسیوم صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است که چند مورد صادرات هم تا الان اقدام شده است. که متشکل از 25 شرکت فناور و دانش بنیان و شرکت‌های خدمات بازرگانی و صادراتی هستند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.