شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶
۹ ربیع الثانی ۱۴۴۰
۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۸
شماره 4841

تاکید استاندار گیلان به دستگاه‌های دولتی باید نگاه حمایتی به بخش خصوصی و مردم‌ داشت


گیلان امروز

سعید سیمیاری همدم

جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی همزمان با سومین جلسه توسعه صادرات غیرنفتی گیلان در سال جاری به ریاست استاندار گیلان با حضور اتاق بازرگانی گیلان، فعالان بخش خصوصی و مدیران دستگاه‌های دولتی و با حضور دلخوش، نماینده مردم شهرستان صومعه‌سرا در خانه ملت و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد.

استاندار گیلان در این نشست ضمن شنیدن مشکلات و پیشنهادات بخش خصوصی در زمینه‌های مدت زمان تخلیه و بارگیری کالا به واسطه عملکرد اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی، اداره کل دامپزشکی گیلان – موضوع حق‌الاضافه آب بهاء واحدهای گردشگری توسط سازمان آب منطقه‌ای گیلان توصیه‌ها و پیشنهادات لازم را ارایه و دستور داد در زمینه‌ی موضوعات مطرح شده در این نشست ظرف روزهای آتی کارگروه‌های مرتبط با حضور ریاست اتاق بازرگانی گیلان و خصوصی و بخش دولتی تشکیل و رفع موانع و مشکلات تا حصول نتیجه اعلام شود.

دکتر سالاری در جمع فعالان بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های دولتی مکلف هستند نگاه حمایتی به بخش خصوصی و مردم داشته باشند چرا که تمام وظیفه و تلاش دولت ایجاد رفاه، آسایش و تسهیل قوانین و مقررات برای رسیدن به فضای کسب و کار مطلوب است که نتیجه آن ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی است گفت: در کشور کارگروه‌های متعدد و مختلفی در زمینه‌های اشتغال، صادرات و غیره برگزار می‌شود که هرکدام دارای کارکردهای مختلف هستند و بخش خصوصی می‌باید در این کارگروه‌ها دچار سردرگمی‌ نشود و تجمیع این کارگروه‌ها می‌تواند خروجی مناسب در زمان کوتاه‌تری را به دنبال داشته باشد.

رییس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گیلان با تاکید بر اینکه نباید با فشار به بخش خصوصی به دنبال تامین منابع دولت باشیم از بخش گردشگری به عنوان بخش دارای اولویت در زمینه اقتصادی و اشتغال در گیلان نام برد و یادآور شد: زمانی که ما در گیلان به بخش گردشگری تاکید می‌کنیم که زمینه ورود فعالان این بخش فراهم شود گردشگری تسهیل یابد و سرمایه‌گذاران در این زمینه ورود کنند بنابراین نباید با ایجاد برخی قوانین و تحریف قانون کار را برای ادامه فعالیت آنان دشوار کرد.

استاندار گیلان در بخشی دیگر با توصیه به مدیران استاندارد و دامپزشکی که براساس گزارشات شنیده شده بخشی از فعالیت‌های حمل و نقل کالا به واسطه عملکرد همین دو دستگاه از انزلی به سمت امیرآباد سوق پیدا کرده است اضافه کرد: باید در زمینه نمونه‌برداری آزمایشات غلات زمان به حداقل کاهش یابد و در زمینه نمونه‌برداری از فلزات که هم‌اکنون به تهران انتقال می‌یابد زمینه ایجاد آزمایشگاه فلزات در گیلان ایجاد شود چرا که در هر صورت رفت و برگشت یک نمونه آزمایش به تهران زمان‌بر و موجب ایجاد آزار و اذیت و بالا بودن هزینه تمام شده یک تاجر می‌شود که ظرف چند روز آینده می‌باید زمینه استقرار دستگاه آزمایش نمونه‌برداری از فلزات در گیلان فراهم و در این رابطه با تشکیل جلسه‌ای با حضور دستگاه مرتبط و بخش خصوصی نتیجه به استانداری گیلان اعلام شود.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین با اشاره به این‌که در این جلسه عنوان شده بود که بخشی از تخلیه و بارگیری کالا از انزلی به امیرآباد هدایت شده است اصل این اتفاق را مثبت ارزیابی و خاطرنشان کرد: اینکه امیرآباد فضایی را ایجاد کرده است که کالا از انزلی به آن بندر هدایت شود کار درستی است و ما هم در انزلی می‌باید به گونه‌ای عمل کنیم که تاجر مجددا از امیرآباد به انزلی سوق پیدا کند و این ایجاد رقابت در نهایت به سود بخش خصوصی است و ما هم به دنبال همین اتفاق هستیم که بخش خصوصی کارکرد اقتصادی مناسبی را در جریان فعالیت‌های اقتصادی داشته باشد.

سالاری در زمینه ایجاد نمایشگاه‌های فصلی و تخصصی در مرکز نمایشگاه‌های دایمی گیلان هم گفت: ایجاد نمایشگاه زمینه‌ای برای فعالیت و رقابت است اما در این نمایشگاه‌ها اولویت حضور واحدهای تولیدی صنفی گیلان هم درنظر گرفته شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در این نشست با اشاره به اینکه با آمدن دکتر سالاری به گیلان حرکت‌های جدید اقتصادی در استان آغاز شده است و با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی گیلان هم در این میان برای ایجاد فضای کسب و کار برای بخش تولید و تجارت تلاش دارد، به فعالان بخش خصوصی پیشنهاد داد: راهکارهایی در کشور در مجلس وجود دارد که ایجاد این راهکارها می‌تواند بخشی از قوانین و آیین‌نامه‌های مصوب شده برای فعالیت بخش خصوصی را تسهیل کند.

نماینده رییس قوه مقننه در کمیسیون ماده 12 اظهار داشت: کمیسیون ماده 12 در مجلس در زمینه برخی آئین‌نامه‌ها، قوانین، مسایل مربوط به امنیت قضایی زمانی که بخش خصوصی و دولتی در رسیدن به یک اتفاق نظر دچار مشکل می‌شوند این کمیسیون می‌تواند زمینه ایجاد یک راهکار مناسب را فراهم و بخش خصوصی گیلان می‌تواند از مزایای کمیسیون ماده 12 در مجلس استفاده کند.

سید کاظم دلخوش همچنین به اصلاح قانون گمرک و مالیات بر ارزش افزوده در مجلس اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این قانون آخرین نگارش‌ها و اصلاحات آن در حال انجام است و در صورتی که در گیلان بخش خصوصی پیشنهاداتی در این رابطه دارد می‌تواند تا قبل از آخرین اصلاحات و تصویب قانون موارد را در مجلس به ما اعلام کند تصریح کرد: مجلس به دنبال استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و دانشگاه‌ها است و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در همین رابطه تلاش دارد تا بخش خصوصی از مزایای لازم منتفع شود.

رییس اتاق بازرگانی گیلان هم در این نشست با تاکید بر اینکه جلسات شورای گفتگو زمینه بیان دیدگاه‌ها، پیشنهادات و مشکلات و حتی حصول نتایج در زمینه رفع موانع است گفت: این جلسات چون با حضور استاندار گیلان به عنوان رییس شورا برگزار می‌شود بخش خصوصی با انگیزه بیشتری در جلسات حضور یافته چون امید دارد حضور استاندار گیلان در این نشست زمینه‌ساز فضای کسب و کار مطلوب و رفع قوانین زائد است.

هادی تیزهوش تابان در این نشست با بیان این مطلب که بخش خصوصی در گیلان انتظار دارد در فضای اقتصادی حاکم بر جامعه شرایطی ایجاد شود تا بتوانند ادامه فعالیت داشته و هم از سویی زمینه رونق اقتصادی در داخل استان فراهم شود یادآور شد: گیلان هم‌اکنون در بسیاری از زیرساخت‌ها قابلیت‌ها و توانمندی لازم برای رشد و توسعه اقتصادی را دارد اما نگاه برخی از دستگاه‌ها به بخش خصوصی می‌تواند انگیزه حضور سرمایه‌گذاران در گیلان را بیشتر و از سویی هرگونه فعالیت اقتصادی در داخل استان می‌تواند رشد پایدار اقتصادی را برای گیلان ایجاد کند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان هم آمار صادرات غیرنفتی گیلان نسبت به سال گذشته را 19 درصد از نظر وزنی و 3 درصد از نظر دلاری با کاهش روبه‌رو دانست و گفت: در بخش واردات هم میزان واردات گیلان در این مدت زمانی 699 میلیون و 671 هزار و 654 دلار بالغ بر یک میلیون و 488 هزار و 995 تن واردات است.

فرهاد دلق‌پوش کشورهای روسیه، قزاقستان، چین، ژاپن، آلمان و کره جنوبی را مبدا اصلی واردات گیلان دانست و گفت: واردات استان نسبت به مدت 9 ماهه نخست سال قبل از نظر وزنی 30 درصد و از نظر دلاری 63 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به لزوم هماهنگی اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و فعالان حوزه صادرات اضافه کرد: بسته سیاستی در راستای حمایت از صادرات غیرنفتی باید ایجاد شود.

در این نشست همچنین فرزام صفت،‌ مدیرکل هماهنگی و امور اقتصادی استانداری گیلان در زمینه استقرار آزمایشگاه اختصاصی در گیلان برای نمونه‌برداری فلزات سنگین که هم‌اکنون به تهران انتقال می‌یابد پیشنهاد خرید تجهیزات آزمایشگاهی که نیاز به 300 میلیون تومان اعتبار دارد را ارایه داد و از سوی بخش خصوصی سید جلیل جلالی‌فر،‌ مشاور حوزه روسیه اتاق بازرگانی گیلان هم از عملکرد اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی گیلان در زمینه عدم همکاری با فعالان اقتصادی و صادرکنندگان انتقاد کرد.

در این نشست همچنین اشکانی‌پور، مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی و سهراب عاقبتی، مدیرکل دامپزشکی گیلان ضمن اعلام همکاری برای تسهیل در نمونه‌برداری آزمایشات کالاهای صادراتی و وارداتی در گیلان به مسایل مطرح شده در نشست پاسخ دادند.

نوروزی، معاون اداره کل امور اقتصاد و دارایی گیلان هم به جزئیات تغییر الگوی بازار در بنادر اشاره کرد.

در این نشست همچنین همایون کاوه، رییس کمیسیون گردشگری و خدمات بازرگانی اتاق بازرگانی گیلان هم از عملکرد شرکت آب منطقه‌ای گیلان در زمینه دریافت آب‌بهاء واحدهای گردشگری گیلان در طول یک سال که برخی از این واحدها فیش‌های 200 هزار تومانی آنان به سه میلیون تومان و فیش‌های یک میلیون تومانی آنان به 8 میلیون تومان اضافه شده است انتقاد و دریافت چنین مبالغی را براساس اشاره به بندهای قانونی خلاف و از مدیرکل آب منطقه‌ای گیلان توضیح خواست.

کاظم لطفی، رییس آب منطقه‌ای گیلان در این نشست نتوانست پاسخ لازم در زمینه‌ی اضافه شدن حق آب‌بهاء را ارایه کند که توسط استاندار گیلان مکلف شد راهکار قانونی حمایت از بخش گردشگری در زمینه حق الاضافه آب‌بهاء را ارایه دهد.

سیدزاده، رییس بازرسی و نظارت اتاق اصناف مرکز گیلان از نحوه برپایی نمایشگاه‌های فصلی و دایمی در مرکز نمایشگاهی دایمی گیلان انتقاد کرده و در این زمینه پیشنهاداتی را جهت حضور واحدهای صنفی و تولیدی گیلان ارایه داد.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.