شماره 4810
سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶
۱۷ ربیع الاول ۱۴۳۹
۵ دسامبر ۲۰۱۷

​جهانگیری: اتحادیه اروپا در برابر طرفی که قصد نقض برجام را دارد مقاومت بیشتری نشان دهد

گیلان امروز-معاون اول رییس جمهوری در دیدار وزیر اقتصاد ملی مجارستان گفت: تهران انتظار دارد اتحادیه اروپا در برابر طرفی که قصد نقض برجام را دارد مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و از آسیب رسیدن به این توافق بین المللی جلوگیری کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر دوشنبه در دیدار می هایلی وارگا وزیر اقتصاد ملی مجارستان تاکید کرد: برجام یک توافق بین المللی است که پس از سال ها مذاکره و گفت و گو حاصل شده اما آمریکایی ها بی جهت در اجرای آن محدودیت ایجاد می کنند و تهران انتظار دارد که اتحادیه اروپا در برابر طرفی که قصد نقض این توافق بین المللی را دارد، مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و از آسیب رسیدن به برجام جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین المللی خود در برجام پایبند بوده است اما انتظار داریم که تمامی طرفین این توافق با همین قاطعیت به آن پایبند باشند.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه بخش های صنعت، انرژی، نفت، گاز و گردشگری را از زمینه های مهم همکاری تهران - بوداپست برشمرد و‌ گفت: تجار و بخش خصوصی مجارستان که علاقمند به همکاری و سرمایه گذاری مشترک در ایران باشند مورد حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران خواهند بود.

جهانگیری توسعه مناسبات دو جانبه تهران و بوداپست را نیازمند برداشتن گام های بلند و رفع موانع موجود دانست.

وی افزود: ظرفیت های توسعه همکاری ها در دو کشور بایدشناسایی و برای ارتقای سطح این همکاری ها تلاش کنیم.

وی موانع بانکی را از مهم ترین موانع پیش روی توسعه مناسبات تجاری دو کشور دانست و اظهارکرد: البته پیشرفت هایی در جهت حل موانع بانکی حاصل شده اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم که باید برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

معاون اول رییس جمهوری همچنین روابط دو کشور را تاریخی توصیف کرد و یادآور شد: تهران و بوداپست بیش از 90 سال است که از روابط سیاسی و تجاری خوبی برخوردار هستند.

جهانگیری به سفر دو سال قبل ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان به تهران اشاره و خاطرنشان کرد: در این سفر مذاکرات خوبی میان مقامات دو کشور انجام و مقرر شد که مناسبات فیمابین در همه بخش های اقتصادی، سیاسی، منطقه ای و بین المللی گسترش پیدا کند.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران در مقطع فعلی دیپلماسی اقتصادی را محور اصلی سیاست خارجی خود قرار داده است، گفت: در دیپلماسی اقتصادی ایران، توسعه روابط و گسترش مناسبات با اتحادیه اروپا و بطور خاص کشور مجارستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی با تاکید بر این که در جمهوری اسلامی ایران اراده ای جدی برای توسعه مناسبات و ارتقاء سطح همکاری ها با مجارستان وجود دارد، تصریح کرد: مجارستان در بخش فناوری های پیشرفته زیستی و نانو تکنولوژی دستاوردهایی دارد و ایران نیز در این زمینه از توانمندی هایی برخوردار است که آمادگی داریم در این زمینه به همکاری و تبادل تجربیات بپردازیم.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با قدردانی از دولت مجارستان برای اعطای بورسیه به دانشجویان ایرانی افزود: خوشبختانه دو کشور در زمینه همکاری های علمی و دانشگاهی نیز روابط خوبی دارند و این همکاری ها از روند رو به رشدی برخوردار است.

جهانگیری ضمن درخواست ابلاغ سلام خود به نخست وزیر مجارستان، بر لزوم شناسایی زمینه های جدید همکاری دو کشور در کمسیون مشترک همکاری های ایران و مجارستان تاکید کرد.

وی گفت: پیش نیاز توسعه مناسبات اقتصادی و گسترش همکاری در بخش گردشگری وجود حمل و نقل هوایی مطمئن و برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور است که امیدوارم بتوانیم در این زمینه نیز همکاری سودمندی داشته باشیم.

وی در ادامه به خطر تروریسم در خاورمیانه اشاره کرد و با یادآوری این که منطقه خاورمیانه از حساسیت های خاصی برخوردار است، تصریح کرد: خوشبختانه مناطقی از کشورهای عراق و سوریه که در اختیار گروه تروریستی داعش بود، بازپس گرفته شد اما این موفقیت به معنای پایان داعش نیست و این گروه تروریستی ممکن است در نقاط دیگر جهان دست به اقدامات تروریستی بزند چرا که تفکری که منشاء ایجاد این گونه گروه های تروریستی است، همچنان در برخی کشورهای منطقه و کشورهای غربی وجود دارد.