سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶
۱۰ صفر ۱۴۴۰
۱۴ نوامبر ۲۰۱۷
شماره 4795

​تامین نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی مناطق زلزله زده

بخش اجتماعی- رئیس سازمان غذا و دارو به مدیران این سازمان و معاونان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دانشگاههای همجوار دستور داد به سرعت اقدامات لازم را برای تامین نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی انجام دهند.

در پی حادثه زلزله در غرب کشور دکتر غلامرضااصغری -رییس سازمان غذا و دارو- ضمن ابراز تسلیت به خانواده‌های درگذشتگان زلزله اخیر وهمدردی با بازماندگان و مصدومان این حادثه به مدیران این سازمان و معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دانشگاههای نزدیک به مناطق حادثه دیده دستور داد بدون فوت وقت و در اولین زمان ممکن، اقدامات لازم را برای تامین نیازهای دارویی، تجهیزات پزشکی و ... انجام دهند.

توزیع ۱۰۰ هزار بسته غذایی بین زلزله زدگان

دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: امروز ۱۰۰ هزار بسته غذا بین زلزله زدگان توزیع می شود.

به گزارش مهر، مصطفی محمدیون در ارتباط زنده تلویزیونی گفت: ۳۰۰ نیروی هلال احمر در حال آواربرداری در مناطق زلزله زده هستند و نیروهای امدادی تا پایان عملیات آواربرداری در محل های حادثه دیده حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه تیم های حاضر در مناطق زلزله زده مجهز به سگ های زنده یاب هستند، افزود: برای کمک به افراد گرفتار شده در زیر آوار از تیم های تخصصی سازمان استفاده می شود.

محمدیون ادامه داد: یک هزار دستگاه چادر و ۵ هزار تخته پتو بین آسیب دیدگان توزیع می شود، همچنین ۱۰ فروند بالگرد از نواحی مختلف کشور در حال حاضر به کرمانشاه اعزام شده اند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به تهیه ۱۰۰ هزار بسته غذایی افزود: این بسته ها امروز در بین زلزله زدگان توزیع خواهد شد.

اعزام تیم واکنش سریع بهداشت محیط به مناطق زلزله‌زده

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از اعزام تیم واکنش سریع بهداشت محیطی به مناطق زلزله‌زده غرب کشور خبر داد.

محسن فرهادی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در حال حاضر وسعت دقیق عملیات بهداشت محیطی مناطق زلزله‌زده مشخص نیست،اظهار کرد: ما به دانشگاه‌های علوم پزشکی کردستان، همدان و لرستان که دانشگاه‌های معین استان کرمانشاه هستند ابلاغیه‌ای برای آماده باش عملیات بهداشت محیطی صادر کرده‌ایم.

وی ادامه داد: به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اعلام آماده باش کرده‌ایم که در صورت نیاز نیروی کمکی به این مناطق اعزام کنند همچنین تیم واکنش سریع مرکز سلامت محیط کار برای ارزیابی بهداشت محیطی اعزام شده است تا در صورت نیاز اقدامات لازم در زمینه استفاده از مواد گندزدا، پرکلرین و ... انجام شود. محور عمده فعالیت‌های ما یکی دو روز بعد از فعالیت‌های عمومی و آواربرداری و امداد و نجات آغاز می‌شود البته به طور همزمان کار بهسازی و کمک به رفع مشکل تامین آب شرب درمناطق مسکونی آسیب دیده انجام می‌شود.

معاون فنی مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت افزود: نیروهای بهداشت محیط همچنین در زمینه مشاوره و کنترل نظارت‌های بهداشتی زیرساخت‌های آسیب دیده مانند توالت‌های بهداشتی کمک می‌کند. از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق آسیب دیده همچنین دانشگاه‌های علوم پزشکی معین کنترل‌های مرتبط با استفاده از مواد گندزدا و مبارزه با حشرات انجام می‌دهند.

فرهادی با بیان اینکه در مناطقی میزان کدورت آب آشامیدنی افزایش پیدا کرده است تصریح کرد: با توجه به اینکه در برخی مناطق آب از منابع زیرزمینی تامین می‌شود این اتفاق بعد از زلزله طبیعی است. در حال حاضر نیروهای بهداشت محیط در حال بررسی هستند که ببینند آب شرب این مناطق قابل استفاده است یا خیر؟ در صورت لزوم منابع آبی موجود یا ضدعفونی یا از مصرف آنها جلوگیری می‌شود.

ممنوعیت ورود خودروهای غیرامدادی به مناطق زلزله زده

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا با اشاره به ترافیک سنگین در کرند غرب به قصرشیرین و دالاهو به سرپل ذهاب گفت: تردد خودروهای غیرامدادی به مناطق زلزله زده ممنوع است.

سرهنگ نادر رحمانی در گفتگو با مهر، درباره آخرین وضعیت ترافیکی در مناطق زلزله زده گفت: در حال حاضر در کرند غرب به قصر شیرین و دالاهو به سرپل ذهاب ترافیک فوق سنگین اعلام شده است.

وی افزود: همچنین انسداد محورهای فرعی و روستایی مریوان، قصر شیرین و سرپل ذهاب باعث افزایش حجم خودروها در محورهای منتهی به این مناطق شده است.

رحمانی از هموطنان خواست از مراجعه به این مناطق خودداری کنند و اجازه دهند که خودروهای امدادی با سرعت بیشتری در این محورها تردد کنند.

وی افزود: نیروهای امدادی پلیس راهور در مسیرهای منتهی به مناطق زلزله زده حضور دارند و نسبت به مرتفع کردن گره های ترافیکی اقدام می کنند.

اعزام تیم مشاوره‌ بهزیستی به مناطق زلزله زده

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور از اعزام تیمی از این سازمان با هدف ارائه خدمات مشاوره‌ای به بازماندگان زلزله غرب کشور خبر داد.

سید مهدی میرشاه ولد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اقدامات بهزیستی برای امدادرسانی در مناطق زلزله زده اظهار کرد: امروز در ستاد مرکزی بهزیستی کمیته بحران کمک به زلزله زدگان تشکیل شد. همچنین ابلاغیه‌ای از طرف رئیس سازمان به مدیران ستادی و استانی با تاکید بر مدیران استان‌های همجوار مناطق زلزله زده ارسال شد تا امکانات خود را برای امدادرسانی به تمامی زلزله زدگان بسیج کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تیمی از سازمان بهزیستی در حال اعزام برای استقرار در منطقه سر پل ذهاب هستند. در موقعیت‌های اورژانسی از تیم‌های مشاوره برای کمک به بازماندگان استفاده می‌شود. همچنین قرار شده است تا کمیته ستاد کشوری کار ارزیابی نیازهای فوریتی در روزهای آینده را انجام دهد؛ این اقدامات شامل توانبخشی، تجهیزات کمکی و مشاوره است.

به گفته مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور، حساب مشارکت‌های مردمی بهزیستی در کرمانشاه ( ۲۳۴۵۳۶۳۸۰۰) و همچنین حساب ستاد کشوری این سازمان آماده جمع‌آوری کمک‌های مالی به منظور اختصاص به زلزله زدگان غرب کشور هستند.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.