سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶
۱۰ صفر ۱۴۴۰
۱۴ نوامبر ۲۰۱۷
شماره 4795

​نماینده ولی‌فقیه در گیلان: فرهنگ جمهوری اسلامی مدیون فلسفه و روشنگری امام و روحانیون است

گیلان امروز- نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به روح انقلابی شهید میرزا کوچک جنگلی گفت: اگر روشنگری امام خمینی و روحانیون نبود فرهنگ جمهوری اسلامی ایران وجود نداشت.

آیت‌الله زین‌العابدین قربانی پیش از ظهر دیروز در نشست هماهنگی کنگره شهدای روحانی و طلبه گیلان در رشت با تأکید بر اینکه قیام و سکوت هر انسانی باید برای رضای خدا باشد، اظهار کرد: اگر خدمت هر انسانی با در نظر گرفتن رضای خدا وجود نداشته باشد زندگی بشریت زندگی حیوانی خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه زندگی هر انسانی باید رنگ و بوی ولایی و معنوی داشته باشد، افزود: اگر معنویت و حب به ائمه معصومین و پیامبران وجود نداشته باشد زندگی بشریت معنایی ندارد.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به حرکت عظیم ملت‌های مسلمان در اربعین گفت: در ایام اربعین دنیا به مکتبی توجه کرد و فهمید که اسلام بشریت را تنها به خوردن و شهوت‌رانی مشغول نمی‌کند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه مکتب حسینی عزت خواه، مبارزه با ظلم و ستم و عدالت‌خواه است، خاطرنشان کرد: مکتب اسلام با شهادت امام حسین علیه‌السلام زنده شده و دنیا می‌داند که احیای انسانیت و اخلاق، انسان‌هایی همچون امام حسین علیه‌السلام را می‌طلبد تا در این راه خون نثار کنند.

قربانی به حرکت عظیم امام خمینی (ره) و روشنگری‌های پیامبرگونه قیام آن بزرگ‌مرد تاریخ اشاره کرد و گفت: امام خمینی (ره) روشنگری کردند و مردم نیز روشن شدند و اگر فلسفه امام و روحانیون نبود عزت و شرف ایرانی و فرهنگ جمهوری اسلامی امروز وجود نداشت.

وی با تأکید بر اینکه مواضع امروز دین و جمهوری اسلامی ایران در جهان بالاتر از موشک است، افزود: امروز در سایه گفتمان جمهوری اسلامی هست که رزمندگان و شهدای شاخص کشور ساخته می‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اعلام اینکه شهید میرزا کوچک یک شهید روحانی بوده و یک طلبه باسواد به‌حساب می‌آید، افزود: شهید میرزا کوچک روح انقلابی داشت و درزمانی که گیلان محل تاخت‌وتاز روس‌ها شد، احساس کرد باید برای احیای دین و ایران قیام کند.

عضو گیلانی مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری از میرزا به‌عنوان مینیاتور انقلاب اسلامی یاد می‌کند، خاطرنشان کرد: گرچه درزمانی از میرزا به‌عنوان یاغی و سارق نام می‌برند اما میرزا کوچک به همه ثابت کرد که دنبال تشکیل حکومت دینی بر پایه مردمی بود.

قربانی بابیان اینکه گیلان مفتخر است هشت هزار شهید تقدیم اسلام کرده، افزود: ما به‌عنوان یک گیلانی باید افتخار کنیم که یک گیلانی درراه مبارزه با استکبار و درراه امام حسین(ع) قیام کرده است و یقیناً باید یاد و نام 150 شهید گیلانی که در راه میرزا قیام کرده و شهید شده‌اند گرامی داشت.

کنگره عظیم شهدا در محضر رهبر معظم انقلاب برگزار می‌شود

دبیر ستاد کنگره شهدای روحانی و طلبه گیلان با اشاره به حضور بیش از 250 روحانی و طلبه در میدان‌های مبارزه در دوران دفاع مقدس خبر داد: کنگره عظیم شهدا در محضر رهبر معظم انقلاب برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسن تسخیری در نشست هماهنگی کنگره شهدای روحانی و ایثارگران استان گیلان در رشت با اشاره به شهادت 112 شهید روحانی و طلبه گیلانی دوران دفاع مقدس اظهار کرد: گیلان با در نظر گرفتن شهدای ترور، جانباز شهید و شهدای تفحص شده حدود150 شهید روحانی و طلبه تقدیم اسلام کرده است.

وی از جمع‌آوری قریب به 40 درصد آثار شهدای روحانی گیلان خبر داد و افزود: در دوران دفاع مقدس بیش از 250 رزمنده روحانی و طلبه در میدان‌ها مختلف دوران طلایی دفاع مقدس حضور داشتند.

دبیر ستاد کنگره شهدای روحانی و ایثارگران استان گیلان با اشاره به کتابت چندین کتب در حوزه شهدای روحانی استان گفت: در حال حاضر کتاب‌هایی در خصوص شهدای روحانی ازجمله آیت‌الله ربانی املشی، آیت‌الله احسان‌بخش، آیت‌الله سید یونس رودباری، ابوالحسن کریمی و شهید میرزا کوچک و دیگر شهدای شاخص گیلان به قلم تحریر درآمده است.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان از برگزاری کنگره عظیم شهدای روحانی و طلبه در محضر رهبر معظم انقلاب خبر داد و تصریح کرد: ستاد کنگره شهدای روحانی استان برای آمادگی کنگره عظیم در حال تکمیل پرونده‌های شهدا برابر فرمت‌هایی ابلاغ‌شده، تهیه کتب تحت عنوان دایره المعارف شهدای روحانی گیلان، تهیه چند کتاب اختصاصی شاخص شهدای روحانی استان، تهیه آثار شهدا و ایثار گران روحانی، کتاب عکس شهدای و ایثار گران و مستندسازی و برگزاری پنج برنامه متمرکز یادواره‌های شهدای روحانی در شرق و غرب استان هم‌زمان با سالروز شهادت میرزا کوچک جنگلی را در دستور کار قرار داده است.

اولین نفری باشید که نظر میدهید.