شماره 4795
سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶
۲۶ صفر ۱۴۳۹
۱۴ نوامبر ۲۰۱۷

​استاندار گیلان اظهار کرد: دست به عصا راه رفتن و محتاطانه عمل کردن زیبنده نیست

گیلان امروز- استاندار گیلان در نشست با خانواده جهاد کشاورزی استان گفت: منابع ملی متعلق به عموم مردم است و بایستی به جای نه گفتن به مردم روش درست بهره‌وری از این منابع را به آنها آموزش داده و راهکار ارائه دهیم.

مصطفی سالاری در نشست با خانواده جهاد کشاورزی که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیران کل جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و سایر مدیران و کارمندان خانواده بزرگ جهاد کشاورزی استان در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، با اشاره به نقش اثرگذار جمع حاضر در زندگی مردم، اظهار کرد: کیفیت زندگی مردم تا حد بسیار زیادی به نوع کارکرد و عملکرد شما بستگی دارد و تقریباً می‌توان گفت هیچ حوزه‌ای یافت نمی شود که از نوع عملکرد شما متاثر نباشد.

زمانی عملکردتان مطلوب است که خیرش به مردم برسد

وی ادامه داد: این جمع نقش اساسی و تأثیرگذار در توسعه استان و کیفیت زندگی مردم دارد و اعتقاد دارم زمانی عملکردتان مطلوب است که خیرش به مردم برسد و اثر مثبت آن در زندگی مردم ملموس باشد.

استاندار گیلان با بیان اینکه انتظار دارم برنامه محور عمل کنید و همواره بر عملکرد خود نظارت داشته باشید، گفت: زمانی اقدامات شما مطلوب خواهد بود که با رویکرد واقع بینانه و جسورانه پیش روید و در مسیر خدمت به مردم از هیچ چیز نترسید. دکتر سالاری اضافه کرد: همزمان با ارائه طرح‌های راهبردی، جهت انجام اطلاعات تکمیلی تلاش کنید و بدانید که هر چه در این حوزه وقت بگذارید کم است.

تلاش کنیم همواره عمل گرایانه پیش برویم

وی با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و مردم که ولی نعمت ما هستند، عنوان کرد: بایستی بدور از ارائه راه‌کارهای انتزاعی و هرگونه کم کاری، به گونه‌ای عمل کنیم که تصمیمات ما جامعیت لازم را داشته باشد و تلاش کنیم همواره عمل گرایانه پیش برویم.

بایستی استفاده درست از منابع طبیعی را برای دستگاه‌های دیگر و مردم ترسیم کنید

استاندار گیلان اظهار کرد: اینکه چگونه از منابع طبیعی استفاده شود که ضمن حفظ اراضی ملی، بهره‌وری از منابع طبیعی را افزایش دهیم، کاری است که همت و خلاقیت شما را می‌طلبد؛ ظرافت و اهمیت کار شما و تمایز گیلان با سایر استان‌ها در همین امر نمایان می‌شود. دکتر سالاری ادامه داد: شما متولی اصلی این حوزه هستید و بایستی استفاده درست از منابع طبیعی را برای دستگاه‌های دیگر و مردم ترسیم کنید.

در شرایطی نیستیم که زمان را از دست بدهیم؛ باید برنامه محور و با سرعت پیش برویم

وی گفت: در شرایطی نیستیم که زمان را از دست بدهیم؛ باید برنامه محور و با سرعت پیش برویم.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به ۴۸ کمیته اجرایی که به منظور پیشبرد اهداف توسعه محور استان تشکیل شده است، خاطر نشان کرد: حداقل ۱۰ کمیته از کمیته‌های مذکور به طور خاص مربوط به همین جمع حاضر است، حال اینکه تعداد زیادی از سایر کمیته‌ها نیز به طور غیر مستقیم به حوزه‌ی کاری شما مربوط می‌شود و این موضوع بیانگر نقش اساسی شما در توسعه استان است.

دست به عصا راه رفتن و محتاطانه عمل کردن زیبنده نیست

مصطفی سالاری با بیان اینکه رسالت ما حفظ منابع طبیعی و اراضی ملی است، یادآور شد: باید به خاطر داشته باشیم منابع ملی متعلق به عموم مردم است و بایستی به جای نه گفتن به مردم روش درست بهره‌وری از این منابع را به آنها آموزش داده و راهکار ارائه دهیم؛ دست به عصا راه رفتن و محتاطانه عمل کردن زیبنده نیست.

اگر برای رضای خدا و با هدف خدمت به مردم عمل کنیم دچار نقصان و خطا نخواهیم شد

وی با بیان اینکه متأسفانه امروز مانع اصلی بخش خصوصی خودمان هستیم، اضافه کرد: اگر برای رضای خدا و با هدف خدمت به مردم عمل کنیم دچار نقصان و خطا نخواهیم شد. استاندار گیلان شجاعانه تصمیم گرفتن را از مصادیق درستکار بودن یک مدیر برشمرد و اظهار داشت: کسی که با هدف رضایت خدا و خلق خدا کار می‌کند، از هیچ چیز نمی‌ترسد، با جرأت تصمیم می‌گیرد و یقیناً خدا نیز نمی‌گذارد چنین شخصی لطمه ببیند.

غیر از خدا هیچکس ما را محاکمه نمی‌کند

استاندار گیلان تأکید کرد: مبادا کارآفرینی که می خواهد سرمایه خود را در اختیار توسعه استان قرار دهد از خود برانید که این با هدف جلب رضایت خدا و خلق خدا مغایرت دارد؛ غیر از خدا هیچکس ما را محاکمه نمی‌کند. دکتر سالاری ادامه داد: باید با مردم صادق باشیم و اگر اشتباهی کردیم نیز با مردم صادقانه سخن بگوییم؛ یقیناً مردم خدمتگزاران خود را خواهند بخشید.

قرابت ما به کسی می‌رسد که فقط و فقط برای مردم کار کند و لاغیر

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ملاک من برای تعریف رابطه با همکارانم، میزان و نحوه خدمات‌رسانی آنها به مردم است و در این خصوص با هیچکس تعارف ندارم، اظهار داشت: قرابت ما به کسی می‌رسد که فقط و فقط برای مردم کار کند و لاغیر؛ هر کسی برای مردم کار کند روز به روز به من نزدیک‌تر است و غیر از این هیچ اتصالی وجود نخواهد داشت.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه آیندگان نیز به گردن ما حق دارند، گفت: تمام تمرکز مدیران و همکاران بایستی برروی کارشان باشد و همواره خداوند و مردم را ناظر بر عملکرد خود ببینند.

سالاری در ادامه سخنانش و با اشاره به بخشنامه صادر شده مبنی بر استفاده از ظرفیت جوانان و بانوان در پست‌های مدیریتی، تأکید کرد: بخشنامه مذکور را برای ظاهرسازی صادر نکردم، بلکه به آن اعتقاد راسخ دارم.

اگر مدیران جوان پرورش ندهیم، در آینده نزدیک به مشکلات اساسی برخواهیم خورد

وی ادامه داد: اعتقاد دارم نسل مدیریتی ما در حال پیر شدن است و اگر مدیران جوان پرورش ندهیم، در آینده نزدیک به مشکلات اساسی برخواهیم خورد. استاندار گیلان استفاده از ظرفیت جوانان و بانوان را یک رسالت عنوان کرد و تأکید کرد: اگر می‌خواهیم درست پیش برویم بایستی این امر را جدی بگیریم؛ تاکید دارم فضا را برای تقویت و آماده‌سازی جوانان امروز که مدیران آینده هستند، فراهم کنید.

سالاری واسپاری امور به دست مردم را امری کمک کننده توصیف کرد و با بیان اینکه هرچه از مدیریت شبکه‌ای در حوزه‌های مختلف استفاده کنیم موفق‌تر خواهیم بود، گفت: از این طریق بهره‌وری افزایش خواهد یافت.

وی در پایان سخنانش گفت: از مراکز تحقیقاتی انتظار دارم با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، پیوند با کشورهای صاحب سبک و متناسب‌سازی علم آنها با شرایط محلی استان بصورت خلاقانه، همواره چند قدم جلوتر از کشاورزان باشند و به گونه‌ای عمل کنند که کشاورزان آنها را باور داشته باشند.

رونق کسب و کار با استفاده ی صحیح از موقوفات

استاندار عصر دیروز در آستانه ی هفته وقف در دیدار با مدیر کل، معاونین و مدیران اوقاف استان گفت: با تسهیل شرایط استفاده ی مردم از موقوفات می توان به رونق کسب و کار آنان کمک کرد.

دکتر مصطفی سالاری در این نشست با تسلیت درگذشت جمعی از هموطنان در حادثه‌ی زلزله و ابراز همدردی با بازماندگان آنان، به رویکرد مثبت اوقاف گیلان اشاره کرد و افزود: هدف همه‌ی ما خدمت به مردم و بهبود وضعیت معیشتی آنان است.

وی با بیان اینکه خدمت صحیح و خالصانه به مردم بسیار ارزشمند است گفت: نهاد وقف با دارا بودن احکام شرعی بسیار مترقی وظایفی را برای خدمتگزاران این عرصه معین کرده است.

نماینده عالی دولت در گیلان به وجود موقوفات عام و خاص در استان گیلان اشاره و خاطر نشان کرد: احکام وقف شرایط را برای بهره‌برداری صحیح از این موقوفات معین کرده که می‌توان در جهت رونق کسب و کار مردم از آن بهره گرفت.

وی اظهار داشت : تسهیل شرایط برای کسب منافع توسط مردم از موقوفات می‌تواند ما را در رسیدن به اهداف واقف کمک کند.

استاندار گیلان واگذاری حق انتفاع املاک موقوفه‌ی درآمدزا به مردم را اقدامی بسیار پسندیده دانست و افزود: با تحقق این اقدام که بخش اول از وظایف اوقاف است می‌توان به اهداف مهم دیگر تعیین شده برای این نهاد که انجام اقدامات فرهنگی و مذهبی است دست پیدا کرد.

وی خاطر نشان کرد: حضور مردم در بقاع متبرکه‌ای که رونق گرفته است قطعاً باعث ایجاد روحیه‌ی مضاعف و نگرش مثبت مردم نسبت به موقوفات می‌شود.

دکتر سالاری با اشاره به اینکه همدلی و همراهی می‌تواند مسیر را برای استفاده‌ی مطلوب از نهاد وقف هموار کند گفت: باتوجه به وجود شرایط اقتصادی و طبیعی گیلان در استفاده‌ی ظرفیت عظیم موقوفات می‌توان از مشارکت بخش خصوصی نیز در توسعه‌ی این حوزه بهره‌مند شد.

وی با بیان اینکه درآمدزایی از موقوفات، عدم اتکاء به اعتبارات دولتی را منجر می‌شود افزود: در این میان باید آن موقوفاتی که نمی‌توانند درآمدزا باشند را حفظ و به صورت صحیح از آن بهره‌برداری کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان خواستار ارائه طرحی که شامل تمامی جزئیات حوزه‌ی وقف باشد شد و گفت: این طرح می‌تواند تمامی نیازها و امکانات موجود حوزه‌ی وقف گیلان را مشخص کند.

وی بر لزوم مشارکت مردم در همه‌ی موضوعات به صورت سازمان یافته و دقیق تأکید وتصریح کرد: مشارکت مردم در تصمیم‌گیری و نظرخواهی از آنان قطعاً راهگشا و بسیار ارزشمند است.

استاندار گیلان افزود: اگر مردم در گام اول به ارائه‌ی ایده‌های خود بپردازند قطعاً در گام‌های بعدی و اجرای برنامه‌ها نیز همکاری می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: اتکاء کامل به فکر، ذهن و فعالیت‌های داخل سازمانی نمی‌تواند همه‌ی اهداف و کارهای موجود را محقق کند.

دکتر سالاری به آغاز سفرهای شهرستانی خود از هفته‌ی آینده برای بررسی مشکلات موجود اشاره و خاطر نشان کرد: در سنوات گذشته از حضور در بین مردم در موضوعات مختلف منافع بسیاری مشاهده کردم و معتقدم که حضور در بین آنان در بیشبرد اهداف بسیار موثر است.

در این نشست مدیر کل اوقاف و امور خیریه‌ی استان گیلان با ارائه گزارشی از میزان موقوفات موجود در استان گفت: گیلان با 941 بقعه‌ی متبرکه در جایگاه سوم کشوری قرار دارد.

حجت الاسلام ستار علیزاده به وظایف و مأموریت‌های اوقاف اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 11 پروژه‌ی عمرانی در دستور کار اوقاف قرار دارد که باتمام آن علاوه بر ایجاد 300 شغل جدید باعث رونق کسب و کار نیز می‌شود.

وی به آغاز هفته‌ی وقف از 26 آبان اشاره و خاطر نشان کرد: ستاد هفته‌‌ی وقف در استان گیلان تشکیل شده و در این هفته 176 عنوان برنامه برگزار خواهد شد.